Forumul lui Lovendal

Author Topic: Ce inseamna expresia '' saraci cu duhul'' ?  (Read 1331 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cosmarul_meu

• Guest
Ce inseamna expresia '' saraci cu duhul'' ?
« on: February 08, 2014, 16:13:45 PM »
  Despre religie ca factor hotarator in civilizatia umana , indiferent de locatie spatiala sau/si temporala si ca factor ce a nascut si naste pasiuni duse pana la extrem nu putem fugi. Fiecare are un punct de vedere care ii convine functie de ..multi factori, nu neaparat rationali sau logici.
  Exista insa  un procent de oameni care imping mereu limitele cunoasterii umane chiar daca punctele lor de vedere sunt deranjante .Un asemenea punct de vedere l-am gasit aici si il expun mai jos :
    în pomul vieţii sunt analizate elemente genetice ADN-EI ce aparţin omului după moarte. Aceste elemente sunt denumite cu litere. În două zone diferite ale pomului vieţii notate cu BINAH şi MALCHUT vor fi două feluri de litere. Cele din BINAH sunt corespunzătoare elementelor genetice extraterestre. Cele din MALCHUT aparţin morţilor umani şi trebuie compatibilizate cu cele din BIHAH. Diferenţa esenţială dintre literele celor două zone este faptul că cele din MALCHUT, adică cele umane “sunt însoţite de limbaj, de plăceri şi de dorinţe”, adică au încodată memoria vieţii pământene ce are drept suport limbajul. Aceasta trebuie înlăturată prin procese specifice care au loc în pomul vieţii.

Conform Zoharului elementele genetice ADN-EI aparţinând nou-născutului sau copilului până la vârsta de un an sunt mult mai simple – aproape lipsite de limbaj şi trec direct pe o treaptă superioară de analiză în MALCHUT (în pomul vieţii). Este şi normal, pentru că experienţa de viaţă şi implicit memoria copilului mic este redusă comparativ cu cea a adultului.

Limba vorbita are rolul de a stabiliza ADN-ul. Ei? Cum suna? Socant?
  Pe scurt, un limbaj cat mai sarac sau nedezvoltat, cat mai putine dorinti si placeri , cam asta ar semnifica in conceptia autorului de mai sus '' a fi sarac cu duhul''. Element care ajuta la distilarea  informatiei pe o treapta superioara in Pomul Vietii.
Mai multe aici:
http://toni-victor-moldovan.blogspot.co.uk/2012/02/fiinta-umana.html

Forumul Secretele lui Lovendal

Ce inseamna expresia '' saraci cu duhul'' ?
« on: February 08, 2014, 16:13:45 PM »

klaire

• Guest
Re: Ce inseamna expresia '' saraci cu duhul'' ?
« Reply #1 on: February 09, 2014, 01:05:14 AM »
Pai, legamantul tacerii, care nu este doar atat, ci se duce si spre dorinte, mai exact spre stapanirea lor.

cosmarul_meu

• Guest
« Reply #2 on: February 09, 2014, 01:08:13 AM »
Pai, legamantul tacerii, care nu este doar atat, ci se duce si spre dorinte, mai exact spre stapanirea lor.
  ''Ochii vad, inima cere, mintea nu si nu ''  :D
Una e sa cunosti si sa le stapanesti mai mult sau mai putin si alta e sa nu le cunosti .

klaire

• Guest
« Reply #3 on: February 09, 2014, 01:12:44 AM »
Corect, dar cine sunt cei ce nu le cunosc? Copiii, intr-adevar, dar cum nu ramanem copii...Si totusi putem alege sa le si cunoastem dar sa le si stapanim. Ca o folosi la ceva sau nu...decid Altii.

elena78

• Guest
« Reply #4 on: February 09, 2014, 15:15:41 PM »
nu stiam  nici eu ce semnifica sa fii ,,sarac cu duhul ,, ;D ;D dar uite ca am descoperit-o mai tarziu ... ;D ;D ;Dcum zice un mare intelept :
,,A fi destept e o prostie .A fi pr***  e o binecuvantare .Ferice  de cei saraci cu duhul ,,

,, Este  adevarat ca ignoranta  echivaleaza cu fericirea .Insa pe termen scurt.,,

:)

Forumul Secretele lui Lovendal

« Reply #4 on: February 09, 2014, 15:15:41 PM »

Dacus

• Guest
« Reply #5 on: February 09, 2014, 15:22:46 PM »
Daca-mi spune cineva ce ar insemna  "bogat cu duhul" atunci a-si incerca sa explic ce inseamana "sarac cu duhul".

Dacus

• Guest
« Reply #6 on: February 09, 2014, 15:25:06 PM »
Daca-mi spune cineva ce ar insemna  "bogat cu duhul" atunci a-si incerca sa explic ce inseamana "sarac cu duhul".
Altfel cred ca inseamna a fi  prostie , lipsa de gandire, de minte.

ender

• Guest
« Reply #7 on: February 09, 2014, 15:25:36 PM »
nu exista formularea bogat cu duhul.
Iar sarac cu duhul se refera la cei fara har, neinitiati si s-a ajuns la cei mai prostalai

Dacus

• Guest
« Reply #8 on: February 09, 2014, 15:28:32 PM »
nu exista formularea bogat cu duhul.
Iar sarac cu duhul se refera la cei fara har, neinitiati si s-a ajuns la cei mai prostalai
vezi raspunsul meu dupa aceea ....este inaintea raspunsului tau

elena78

• Guest
« Reply #9 on: February 09, 2014, 15:29:47 PM »

nu stiu chiar ,ce ar mai trebui explicat aici stimate coleg @Dacus??  ;D ;D din moment ce  s-a explicat mai sus   fraza ,,sarac  cu duhul ,, automat vine si cealalta explicatie ,nu crezi??? ;D ;D ;D

Dacus

• Guest
« Reply #10 on: February 09, 2014, 15:32:23 PM »

nu stiu chiar ,ce ar mai trebui explicat aici stimate coleg @Dacus??  ;D ;D din moment ce  s-a explicat mai sus   fraza ,,sarac  cu duhul ,, automat vine si cealalta explicatie ,nu crezi??? ;D ;D ;D
Am spus apoi :
 "Altfel cred ca inseamna a fi  prostie , lipsa de gandire, de minte."
Dar cred ca e din cauza postarilor "defazate " .

elena78

• Guest
« Reply #11 on: February 09, 2014, 15:35:08 PM »
 toti ne nastem  usori si stralucitori ,dar devenim pamanteni si fixati ,devenim saraci cu duhul.. ;) ;)

Cellini

• Guest
« Reply #12 on: February 09, 2014, 15:40:29 PM »
Conform Zoharului elementele genetice ADN-EI aparţinând nou-născutului sau copilului până la vârsta de un an sunt mult mai simple – aproape lipsite de limbaj şi trec direct pe o treaptă superioară de analiză în MALCHUT (în pomul vieţii). Este şi normal, pentru că experienţa de viaţă şi implicit memoria copilului mic este redusă comparativ cu cea a adultului.
Despre Arborele Sefirotic (pentru ca asta-i Pomul Vietii la care se refera TVM) s-au scris biblioteci si generatii de rabini si-au petrect viata comentandu-l.
Descrierea intr-o fraza sau zece, sau o suta, e absolut necuprinzatoare.

Limba vorbita are rolul de a stabiliza ADN-ul. Ei? Cum suna? Socant?
  Pe scurt, un limbaj cat mai sarac sau nedezvoltat, cat mai putine dorinti si placeri , cam asta ar semnifica in conceptia autorului de mai sus '' a fi sarac cu duhul''. Element care ajuta la distilarea  informatiei pe o treapta superioara in Pomul Vietii.
Il citez pe Chuang Tsu (si asta implica acordul total):
""Scopul cuvintelor e sa circule idei. Cand ideile au fost intelese, cuvintele sunt uitate. Unde pot sa gasesc un om care a uitat cuvintele? Cu el vreau sa vorbesc."

elena78

• Guest
« Reply #13 on: February 09, 2014, 15:42:15 PM »

Pe scurt, un limbaj cat mai sarac sau nedezvoltat, cat mai putine dorinti si placeri , cam asta ar semnifica in conceptia autorului de mai sus '' a fi sarac cu duhul''.

nimic mai fals..

Dacus

• Guest
« Reply #14 on: February 09, 2014, 16:32:38 PM »
Din punct de vedere moral ,Iisus spune sa fii sarac cu duhul  in ideia  de suportare sau de acceptare a sărăciei reale, a suferinţei, a renunţării voluntare, a umilinţei şi abnegaţiei.